„OBECNOŚĆ”. Wystawa Muzeum POLIN. Spotkanie z prof. Andrzejem Bieńkowskim. Koncert muzyki żydowskiej.


WYSTAWA MUZEUM POLIN „Muzeum na kółkach” to edukacyjna wystawa mobilna, która opowiada o tysiącu lat historii polskich Żydów. Projekt przyjeżdża do miast, w których Żydzi przed wojną stanowili kilka, a nawet kilkanaście procent mieszkańców. Takim miastem był przedwojenny Radom, duża społeczność żydowska mieszkała także w Przytyku. Są też dokumenty świadczące o żydowskich mieszkańcach Zakrzewa i gminy Zakrzew. Wystawie towarzyszą działania prowadzone przez edukatorów muzeum: warsztaty, dyskusje, pokazy filmów. „Sercem” wystawy jest interaktywna mapa miejscowości - Radomia oraz Przytyka i Zakrzewa z zarysem historii, miejscami i danymi statystycznymi.


Wystawa czynna od 8 czerwca 2017 r. do 10 czerwca 2017 r. w Sali widowiskowej Biblioteki.


SPOTKANIE Z PROF. ANDRZEJEM BIEŃKOWSKIM ORAZ KONCERT MUZYKI ŻYDOWSKIEJ - 9 czerwca 2017 r. godz. 19:00 – 21:30


19:00 – 19:40 - „Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów”- spotkanie z Andrzejem Bieńkowskim i pokaz filmów archiwalnych z badań terenowych, w tym muzyków z Zakrzewa/Muzyka Odnaleziona.


Andrzej Bieńkowski - malarz, etnograf, profesor na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1980 roku, w trakcie swoich wypraw na wieś zgromadził imponujące prywatne archiwum muzyki wiejskiej, zawierające tysiące nagrań oraz zdjęć. Autor filmów dokumentalnych m.in. Ostatni wiejscy muzykanci, Muzykanci Gace z Radomskiego, oraz serii krótkich filmów popularyzujących muzykę wiejską. Autor książek, m.in. Ostatni wiejscy muzykanci -ludzie, obyczaje. Laureat nagrody im. Oskara Kolberga i Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. W 2014 roku otrzymał Srebrny Medal Gloria Artis


19:50 – 20:30 - Mazel Tov Clarinet Quartet – muzyka klezmerska.


Grupa powstała w Łodzi w 2012 roku. W skład zespołu wchodzą studenci Łódzkiej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów. Zespół zdobył wiele nagród na międzynarodowych konkursach i festiwalach muzycznych. Czynnie koncertuje oraz współpracuje z różnymi instytucjami w kraju i za granicą. Nazwa zespołu nawiązuje do fascynacji muzyków kulturą żydowską.


20:40 – 21:30 – Koncert „Kolberg po żydowsku”. Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów Radomszczyzny oraz w zapisach Oskara Kolberga. – Kapela Wójcików, Kapela Niwińskich.
Koncert rozpoczną bracia Tadeusz i Marian Wójcikowie, mieszkańcy gminy Zakrzew, którzy znają od ojca żydowską muzykę sławnej kapeli braci Simsiów, m.in. specjalne mazurki weselne na przywitanie gości. Wystąpi także Kapela Niwińskich - muzycy zbierali repertuar żydowski : żydowskie motywy w mazurkach, polkach podczas własnych badań terenowych na Radomszczyźnie, jak i z nagrań archiwalnych oraz z zapisów Oskara Kolberga.


Kapela zagra w składzie:


Mateusz Niwiński skrzypce
Magdalena Sobczak cymbały
Mariza Nawrocka basy, śpiew
Agnieszka Niwińska bębenek, baraban


Kapele zapraszają Gości do tańca!


Wstęp wolny.Powrót do aktualności