ARS MORIENDI W ZAKRZEWIE!


Zapraszamy do wspólnych rozważań o miejscu śmierci w kulturze, a poprzez to do zatrzymania się na chwilę, zastanowienia się nad tym co ważne, co nadaje sens naszemu życiu. Będzie muzycznie, plastycznie, literacko i teatralnie. Wydarzenia festiwalu przygotowanego przez Powiatowy Instytut Kultury zagoszczą w Iłży, Pionkach, Jedlińsku i Zakrzewie. Współorganizatorami tych w Zakrzewie są: Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzewie i parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie.

21 kwietnia w Zakrzewie zagości grupa Memento Mori Dance Club. Antek Hasso - Agopsowicz (skrzypce, śpiew), Jacek Muża (tuba, saksofon sopranowy, kaval, śpiew), Wolfgang Niklaus (lutnia oud, koboz, śpiew), Serhij Petryczenko (kontrabas, basy, śpiew), Piotr Piszczatowski (fisharmonia, skrzypce, śpiew, prowadzenie tańców), Marek Szwajkowski (baraban, bęben obręczowy, śpiew), Maciej Żurek (skrzypce, śpiew i światłe kierownictwo artystyczne) - zaprezentują muzykę taneczną dobry renesansu, przechowaną w ludowych śpiewach nabożnych dawnej Rzeczypospolitej. Będą pieśni o śmierci i wieczności, o tragicznie zakończonych żywotach świętych, oraz weselsze historie o nieudanej wyprawie Króla Heroda, czy zwycięstwie pod Wiedniem. Wszystkie od setek lat śpiewał lud w tanecznych rytmach polonezów i mazurów. Dlatego pieśni te, w towarzystwie instrumentów, przywodzą na myśl uroczyste dworskie tańce, a czasem hulanie w wiejskiej remizie. Skąd w starodawnych pieśniach nabożnych tyle rytmów tanecznych? Czy to muzyczność ludu nakazywała wyśpiewywać modlitwy w takt oberków i chodzonych? A może ktoś celowo „wstrzyknął” taneczny rytm w religijne treści? Ale kto to zrobił i dlaczego? Projekt MEMENTO MORI DANCE CLUB poszukuje odpowiedzi na te pytania, metodą analiz porównawczych, studiów nad muzyką tradycyjną, ale przede wszystkim na drodze własnej twórczości muzycznej.


Finał będzie się składał z dwóch części. O godz. 18.00 w kościele grupa zaprezentuje bardziej nabożną część repertuaru, potem o godz. 19.00 w bibliotece - część bardziej taneczna. W roli wodzireja wystąpi Adam Strug, kurator festiwalu - śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, kurator i producent muzyczny, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, dziennikarz radiowy i telewizyjny, popularyzator muzyki tradycyjnej.

Patronat honorowy nad festiwalem sprawuje Waldemar Trelka, starosta radomski

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu – wolny!



Powrót do aktualności