JAK ZA DAWNYCH LAT...AKTYWIZACJA I INTEGRACJA ZAKRZEWSKICH SENIORÓW.


Projekt będzie przeprowadzony w roku 2021 i składać się będzie z dwóch zadań.

Pierwsze polega na organizacji ,,Zakrzewskiego dnia seniora”, które ma na celu integrację oraz pobudzenie aktywności kulturalnej i społecznej seniorów. Zorganizowany zostanie koncert uznanego artysty i okazjonalne spotkanie.

Druga część projektu to wystawa złożona ze starych fotografii ślubnych ,,Ślubne historie”. Celem wystawy jest zachowanie dziedzictwa kulturowego, poznanie i dokumentowanie dawnych obrzędów i zwyczajów weselnych z okolic Zakrzewa. Pragniemy zatrzymać w pamięci odchodzące w zapomnienie bogate tradycje związane z obrzędem weselnym. Dawniej ślub i wesele było wydarzeniem w życiu całej wsi.

Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzewie poszukuje fotografii na wystawę - zdjęć z przełomu XIX / XX w., a także przedwojennych fotografii i monideł – czyli ręcznie kolorowanych portretów ślubnych. Mile widziane będą także zdjęcia powojenne, aż do końca XX w. Może ktoś z Państwa posiada w rodzinnym albumie fotografie ślubne swoich rodziców, dziadków czy pradziadków i chciałby udostępnić je na wystawę. Każda taka fotografia jest wyjątkowa i przedstawia ważny moment z życia rodziny. Dzięki Państwa kolekcjom będziemy mogli zobaczyć, jak wyglądały dawniej pary młode, jak zmieniały się na przestrzeni lat zwyczaje i moda ślubna.Zapraszamy do podzielenia się takimi zdjęciami. Po skopiowaniu fotografie zostaną zwrócone właścicielom.


Powrót do aktualności