KONCERT „BARDOWIE SOLIDARNOŚCI”.


26 kwietnia 2019 roku o godz. 18.00 w sali widowiskowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Zakrzewie odbędzie się koncert oparty o piosenki i pieśni związane z podziemiem politycznym lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Utwory polskich autorów i kompozytorów, bardów: Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Jana Krzysztofa Kelusa, Jana Pietrzaka, Andrzeja Garczarka, Leszka Wójtowicza i in.

Projekt powołany przez Zbigniewa Murawskiego na potrzeby koncertu w Senacie RP w 2015 r. Czterej muzycy spotkali się aby wykonać pieśni ważne dla polskiej historii najnowszej: Mury, Modlitwa o wschodzie słońca, Ostatnia szychta w kopalni Piast, Żeby Polska była Polską i inne opowiadające o trudnych latach przemian ustrojowych w Polsce.

Jest to esencja utworów, które w czasach przełomu politycznego w Polsce stanowiły tzw. drugi obieg, wykonywane były potajemnie w kościołach, podczas strajków robotniczych w stoczniach, kopalniach i innych zakładach pracy. Utwory, które dodawały wiary, nadziei, otuchy i siły ludziom zaangażowanym w walkę o wolną Polskę. Repertuar koncertu wzbogacony jest wierszami Zbigniewa Herberta, Barbary Sadowskiej, Grzegorza Przemyka i innych poetów.

Zbigniew Murawski - kierownik artystyczny projektu, kompozytor, gitarzysta, wokalista, muzykolog, pierwszy autor opracowań nutowych utworów Jacka Kaczmarskiego.

Adam Tkaczyk - wokalista, gitarzysta, autor muzyki, aktor estradowy, lider zespołu Wyspy Dobrej Nadziei.

Adam Rakowski - kontrabasista, gitarzysta basowy, muzyk Orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

Jacek Michalak - muzyk, akordeonista, producent muzyczny.


Powrót do aktualności